Gyászkísérés
Mi a gyász?
A gyász a veszteségekre adott (érzelmi) reakció. A gyász az élet természetes része, elkerülhetetlen és mindig egyedi és összetett. Saját gyászom egy elvesztett szeretett személy iránt nem hasonlítható más gyászához és más sem várhatja el, hogy az ő általa megélt gyásza szerint éljem meg a veszteségemet. A gyász egy folyamat, mely nem lineáris, hanem hullámzó módon jelenhet meg a mindennapokban, de lehet hiányzó vagy elnyomott gyász is. Ebben a fájdalmas helyzetben mindenképp mankót jelent(het) egy empatikus "sorstárs" és egy gyászkísérésben jártas szakember (is).
Mit jelent a traumatikus gyász?
A következő esetekben beszélhetünk – többek között - traumatikus gyász előfordulásáról:
- amikor a veszteség túl korai (az egyén életében, vagy a vele való kapcsolatunkban)
- hirtelen elhalálozás (tehát nem számítunk rá, lehet akár baleset vagy váratlan súlyos betegség következménye)
- erőszakos eseményhez köthető a halál
- felkavaró (például öngyilkosság)
- holttest felfedezése is jelenthet traumát adott esetben
- többszörös veszteségek kapcsán (egyszerre történő közeli hozzátartozó elvesztése, vagy például erőszakos halál egy kisgyermek esetén)
- az elhunythoz való kötődésünktől függően (házastárs, gyermek elvesztése)
A traumatikus események hatására összeomlanak az életbe vetett hiedelmeink és nagyfokú érzelmi stresszt élünk át. A hiedelmek sikeres újjáépítése és a "megváltozott világunk" elfogadása együtt járhat a növekedéssel, amely magában foglalja a világ és az emberek komplexebb értékelését és megbecsülését.
Miért fontos a gyásszal foglalkozni?
"Az idő majd segít." – Hallhatjuk vigasztalásként a gyászolót támogató ismerősöktől. Az idő önmagában azonban nem oldja fel a veszteséget megélt személy lelki terheit.
"Elfogadni tudni a másik halálát annyit jelent, hogy elfogadunk egy soha viszont nem látást, egy hang és gyengédség megszűntét, melyek hordozói voltak a kapcsolatnak, elfogadjuk az elképzelt közös tervekben a jövő hiányát. Az életmód megváltozása, a közös helyek és tárgyak érzelmi felszámolása, a realitás elfogadása őnélküle: ez jelenti a gyászmunkát."
Polcz Alaine
Miben segít tehát a gyászmunka?
A mai
modern gyászelméletek (Stroebe és Schut) eltávolodnak attól a feltevéstől, hogy
a sikeres gyászfeldolgozás feltétele az, ha elengedjük az elhunytat, helyette
fontosnak tartják a "folyamatos szimbolikus kötelék" fenntartását. Az újabb
gyászelméletek azt vallják, hogy egy szeretett személy elvesztése minőségi
változásokat eredményezhet a gyászoló életében és pszichológiái működésében.
Csak halál esetén élhetünk át gyászt?
A gyász a haláleseteken túl a különböző élethelyzetekkel kapcsolatos veszteségekre is vonatkozhat. A veszteségfeldolgozó folyamat megjelenik / szükséges lehet egy fájdalmas, megterhelő, vagy sokkoló életesemény kapcsán is, mely egyaránt hordozza a gyász és az adott élethelyzet sajátosságait is. Ilyenek lehetnek: család szétszakadása/válás során megélt veszteségek, közösségek, iskolák általi veszteségek, munkahelyi környezetben tapasztalt veszteségek, költözéssel járó veszteségek, sérült gyermeket nevelő szülők veszteségei, pre- és perinatális veszteségek, háború okozta veszteségek, stb.
"Nem a felejtés, hanem az emlékezés segíti a gyógyulást és a továbblépést. Pozitív és negatív emlékek, örömök és bánatok."
Szondy Máté
Mit jelent a gyászkísérés?
Mint képzett gyászkísérő / gyászcsoportvezető a gyászolót támogatom a gyászfolyamatában, melynek során biztonságos, elfogadó teret és időt biztosítok ahhoz, hogy a gyászoló önmagához és a veszteségeihez kapcsolódjon. A kísérés lényege a támogató és elfogadó jelenlét, tehát a kísérés nem személyiségfejlesztés és nem tanácsadás. Igazodom a gyászoló tempójához, szükségleteihez, szem előtt tartva az ő biztonságát a segítő folyamatban. A gyászolóval – igény vagy szükség szerint - a gyász folyamatával kapcsolatos ismereteket is megosztok, többek között arról, hogy minden gyászfolyamat egyéni, és segítek eloszlatni a gyászolóban felmerülő, és a környezetéből érkező tévhiteket. Továbbá titoktartási kötelezettségem van a gyászoló személyes adatai, az élettörténetének, élethelyzetének a folyamat során velem megosztott elemei tekintetében mind a folyamat alatt, mind a folyamat lezárultával. Ez alól kivételt képez, amennyiben a segítő folyamatban ön- és mások veszélyeztetése vagy bűnügy gyanúja merül fel.
Jelenleg gyászcsoportvezetőként végzek gyászkísérést.
Önsegítő gyászcsoportban való gyász feldolgozása
A kislétszámú (4-8 fő), sorstársi (elsősorban haláleseti) gyászcsoportokban összesen 10 alkalommal találkoznak a résztvevők, kéthetente, alkalmanként 2 órára. A tematikus találkozókon a csoport tagjait kísérem a gyászfeldolgozásának folyamatában. Az önsegítő csoport lényege abban rejlik, hogy a tagok egymást tudják segíteni és én pedig csoportkísérőként támogatom a közösséget. Minden résztvevőnek joga van ahhoz, hogy a gyászfolyamatát tiszteletben tartsák, és ehhez a csoport keretein belül támogatást kapjon. A csoportba kerülést egy (rövid) személyes beszélgetés előzi meg, melyben a jelentkezővel átbeszélem a csoportban való működés kereteit, határait, a be- és kilépés lehetőségeit, az esetleges összeférhetetlenség okait. Szükség esetén más csoportot, vagy szakembert ajánlok a gyászcsoport mellett vagy helyett. A gyászkísérő munkámat szupervízió igénybevételével végzem, melyben a munkámban végzett folyamatokra tudok reflektálni és támogatást kapni. A gyászcsoport megvalósulhat személyesen és online formában is.
A gyászcsoport tervezett indulása: 2024. ősz.